Nasıl

Telefonunuza önceden yüklenmiş ekstra uygulamalar nasıl silinir

Gereksiz uygulamalar nelerdir ve bunları nasıl tanıyorsunuz?

Fabrikadan önceden yüklenmiş gereksiz yazılımlar, Akıllı telefonunuzdaki ticari yazılımların deneme sürümlerini veya reklam bağlantılarını edinerek bunu öğrenebilirsiniz. Üretici tarafından belirtilenden daha az depolama alanı ve daha yüksek pil tüketimi. Telefonunuz hala yavaş çalışıyorsa, Bunun nedeni, telefonunuzla birlikte fabrikadan gelen gereksiz yazılımları yüklemiş olmanız olabilir.

Üreticiler neden yeni telefonlara gereksiz uygulamalar yüklüyor?

Neden sorusu çok hızlı cevaplanır: Cep telefonu üreticileri, kendi bağlı kuruluş pazarlama ve reklam amaçları için varsayılan olarak cep telefonlarına gereksiz uygulamalar kullanır ve yükler. Özellikle Xiaomi ve Samsung, Android dünyasının dışındaki birçok uygulama ve yazılımın önceden yüklenmiş olmasıyla ünlüdür. Üreticiler, kullanıcıların ekosisteme alışmalarını istiyor ve bir sonraki cep telefonu satın aldıklarında ekosistemden vazgeçmek istemiyorlar. Ayrıca finansal bir teşvik var: yapılırsa, örnek , önceden yüklenmiş alışveriş uygulamasını kullanarak satın alma işlemi gerçekleştirin, Üretici, üçüncü taraf sağlayıcıdan bir komisyon alır. Buna ek olarak , Samsung and Co., uygulamalar aracılığıyla müşterileri hakkında birçok bilgi edinir. reklam amaçlı kullanabilirler.

Gereksiz uygulamalar gizliliğiniz için neden bir güvenlik riski oluşturuyor?

Önceden yüklenmiş birçok uygulama, bilgisayar korsanları için bir saldırı yüzeyi sağlar, Bu nedenle, kötü amaçlı yazılım olarak da yaygın bir hedeftir. Buna ek olarak , Fazla uygulamalar telefonunuzun dahili belleğini tüketir. Güvenlikle ilgili sistem güncellemeleri için artık yeterli depolama alanı yoksa, Cihazınız artık korsan saldırılarına karşı yeterince korunmayacaktır.

Warum installieren Hersteller unnötige Apps ölmek mi?

Warum stellt Bloatware ein Sicherheitsrisiko dar?

Telefonunuzdan gereksiz uygulamaları kaldırın

  • Android akıllı telefonlarda, başlangıç ekranındaki ilgili uygulama simgesini biraz daha uzun süre basılı tutarak gereksiz uygulamalar kolayca silinebilir. Ardından uygulamayı kaldırabilirsiniz.

 

  • Vorinstallierte Android UygulamalarıiOS: Vorinstallierte Apps beim iPhone löschen

Uygulamalar kaldırılamıyorsa, En azından ayarları devre dışı bırakarak istenmeyen uygulamaları kaldırabilirsiniz.

  • aç “ Ayarlar cep telefonunuzdan
  • git uygulamalar
  • Silmek istediğiniz uygulamaya tıklayın
  • Devre dışı bırakmak .

    Uygulama artık devre dışıdır ve yalnızca çok az depolama alanı kaplar. Artık arka planda aktif değil ve kaynakları olumsuz etkilemiyor. ve bununla , App Store veya Camera gibi önceden yüklenmiş uygulamaların tümü iPhone’unuzdan silinemez. Bu uygulamalar için ayarları kullanabilirsiniz.

 

Sonuç: Gereksiz yazılımı kaldırmanın birçok avantajı vardır

Yeni cep telefonunuzu ilk kez kullandıktan sonra, Sadece flört uygulamaları, Discord veya Clubhouse gibi ek uygulamalar yüklemeniz gerekmez, Ancak, gerçekten ihtiyacınız olan önceden yüklenmiş uygulamalara ve uzantılara da göz atmalısınız. Gereksiz uygulamaları kaldırmak, akıllı telefonunuza daha fazla pil ömrü sağladığı, depolama alanını boşalttığı ve cihazınızı kötü amaçlı yazılım ve bilgisayar korsanı saldırılarına karşı daha fazla koruduğu için çok faydalıdır.

Nawar Wassouf

Tekneik Eng

Related Articles

Back to top button