Son Haberler

Telefonlarda karanlık modu etkinleştirmek pil tüketimini azaltmaya yardımcı olur mu?

Her yerde karanlık mod ile, Cep telefonunuzdaki karanlık modun pil tüketimini azalttığı, akıllı telefon kullanıcıları arasında yaygın bir inanç haline geldi. Yani pil ömrünü artırmak ve tüketimi azaltmak için uygulamasına başvurduklarını görüyorsunuz. Ama bu inanç doğru mu? Bu soruyu cevaplamak için bu yazımızda karanlık mod ile pil tüketimi arasındaki ilişkiyi detaylı olarak öğreneceğiz.

Cep telefonlarında karanlık mod nedir?
Telefonlarda karanlık modu etkinleştirmek pil tüketimini azaltmaya yardımcı olur mu?

Karanlık mod, kullanıcı arayüzleri için görüntü ayarlarından biridir. akıllı telefon veya dizüstü bilgisayar gibi, “Işık modu” olarak bilinen açık renkli bir ekranda görünen varsayılan koyu metin yerine, Açık renkli metin, koyu veya siyah ekranda beyaz veya gri olarak sunulur.

Karanlık mod, siyah mod ve gece modu olarak da bilinir. Karanlık mod fikri, okumayı kolaylaştırmak için ekranın minimum renk kontrastı seviyelerini korurken, mobil ekranların yaydığı ışığı azaltma fikrine dayanıyor. Koyu Mod, mavi ışığı azaltarak parlamayı ve göz yorgunluğunu azaltır.

Karanlık mod pil tüketiminden tasarruf etmeye yardımcı olur mu?

Telefonlarda karanlık modu etkinleştirmek pil tüketimini azaltmaya yardımcı olur mu?

Bu soruya cevap olarak diyoruz ki: Evet Karanlık mod, pil tüketiminden tasarruf etmenize yardımcı olur Ama sadece belirli koşullar altında Bunları sizin için tek tek listeliyoruz. Android ve iOS güncellemeleri, kullanıcılara akıllı telefonlarını karanlık moda alma seçeneği sunmaya başladığında, Bu özelliğin, koyu renkli piksellerin açık renkli piksellerden daha az güç kullanmasına izin veren ekranlara sahip daha yeni telefonlarda pil ömründen tasarruf sağladığı gösterilmiştir.

Ancak karanlık modun, çoğu insanın telefonlarını günlük olarak kullanma biçiminde pil ömründe çok fazla fark yaratması pek olası değildir. buna göre son arama içinKaranlık modu etkinleştirmek, genellikle yalnızca amiral gemisi telefonlarda bulduğunuz OLED ekranlı telefonlarda ortalama yüzde 3 ila 9 tasarruf sağlıyor ve bu telefonlar piyasadaki toplam akıllı telefonların küçük bir yüzdesini temsil ediyor. Bu yüzde o kadar küçüktür ki çoğu kullanıcı pil güç tüketiminin düşük seviyesini fark etmez bile. Araştırmacılar ayrıca karanlık modun pil ömrü üzerindeki etkileriyle ilgili gerçekleri açıkladı ve kullanıcıların pil gücünden tasarruf etmek için gerçekten daha iyi kullanabilecekleri yollar önerdiler.

Ayrıca okuyun: Daha fazla üretkenlik için… iPhone’ları ve Mac bilgisayarları nasıl bağlayacağınız aşağıda açıklanmıştır

Karanlık modun pil üzerindeki gerçek etkisi nedir?

Telefonlarda karanlık modu etkinleştirmek pil tüketimini azaltmaya yardımcı olur mu?

Daha önce bahsettiğimiz çalışma altı uygulamaya baktı: google haritalar, ve Google Haberler, ve Google Telefon, Google Takvim, YouTube, ve hesap makinesi. Araştırmacılar, karanlık modun telefonlardaki bu uygulamaların her birinde 60 saniyelik etkinliği nasıl etkilediğini analiz etti: Pixel 2, Moto Z3, Pixel 4 ve Pixel 5. Ve şunları buldular:

  • Birçok kişi telefonları için varsayılan otomatik parlaklık ayarını kullanır, Bu, çoğu zaman iç mekanlardayken parlaklık seviyelerini %30 – %40 civarında tutma eğilimindedir. %30 – %50 parlaklıkta, Purdue araştırmacıları, birçok farklı OLED akıllı telefon için ışık modundan karanlık moda geçişin ortalama olarak yalnızca %3-9 güç tasarrufu sağladığını buldu.
  • %100 parlaklıkta açık moddan karanlık moda geçmek, pil gücünden ortalama %39-47 oranında tasarruf sağlar. Böyle, Telefonunuzun ekranı parlakken karanlık modu açmak, telefonunuzun ışık modunda kalmanızdan çok daha uzun süre çalışmasına izin verebilir.
  • Pixel 5’te Google Haberler uygulamasını kullanırken ışık modunda parlaklığı yüzde 20’ye ayarlamak, karanlık modda parlaklığı yüzde 50’ye ayarlamakla aynı miktarda pil gücü kullandı.

Karanlık mod, pilden önemli ölçüde tasarruf etmeye ne zaman yardımcı olur?

Karanlık mod, aşağıdakiler de dahil olmak üzere belirli koşullar altında pilden önemli ölçüde tasarruf edilmesine yardımcı olur:

  • Telefon ekranının OLED tipinde olması, bu tip ekranların karanlık modda geniş yer kaplayan siyah pikselleri aydınlatmak için enerjiye ihtiyaç duymaması, Siyah pikseller aslında kapalı. Siyah pikselleri siyah olarak aydınlatan LCD ekranların aksine.
  • Modlar arasında geçiş yaparken parlaklık biraz daha fazla olmalıdır, bu da enerji tasarrufunu artırır.
  • Parlaklık özelliğinin varsayılan olarak etkinleştirilmesi pil tüketimini yüzde 30-40 oranında azaltabilir.

Yukarıdakilerin hepsinden, karanlık mod ile pil tüketimi arasındaki ilişkinin bazılarının düşündüğü kadar yakından ilişkili olmadığı sonucuna varıyoruz. Telefonunuzdaki karanlık mod uygulamanız ve pil tüketimini azaltıyorsa, büyük olasılıkla sınırlı bir etkisi olacaktır.

Ve telefonunuzun pilinin sağlığını gerçekten korumakla ilgileniyorsanız, her şeyden önce, bunu yapmamanızı öneririz. Telefonunuzu bütün gece şarjda bırakın ve birini kanıtlamak için Başlatıcıların pil tüketimi düşük Android telefonunuzda. Son olarak, her zaman yapabilirsiniz Pilin sağlığını bilmek Telefonunuz ve onu mümkün olduğunca uzun süre nasıl tutacağınız.

Ayrıca okuyun: Android’den silinen verileri asla kurtararak verilerinizi gizli tutun

Nawar Wassouf

Tekneik Eng

Related Articles

Back to top button