Nasıl

SIM kartsız eski cep telefonumdan nasıl faydalanırım?

Ortalama bir tüketici, akıllı telefonunu yaklaşık 3,5 yılda bir değiştiriyor. Bu, her evde kullanılmayan bir veya daha fazla eski cihaz yapar. Bu yüzden mobil paket aboneliklerini iptal ediyorlar. Akıllı telefon sahipleri, SIM kartı olmayan bir cep telefonunun herhangi bir yararı olup olmadığını merak ediyor.

Genel olarak, Mobil SIM olmadan bir telefon kullanabilirsiniz. SIM’i olmayan akıllı telefonlar, hücresel ağ üzerinden normal arama yapamaz veya metin mesajı gönderemez. Güvenli mesajlaşma uygulamaları, WiFi kullanarak bu işlevin yerini alabilir. Telefonlar, telekomünikasyon şirketinden bir abonelik veya paket olmadan acil servisleri arayabilir.

Çoğu evde, işyerinde ve toplulukta kablosuz internet kapsama alanı ile, SIM’inizi çıkarıp güvenli bir şekilde geri yükleyerek kullanılmadığını test edebilirsiniz. SIM kartsız telefonlarla ilgili sık sorulan bazı soruları da tartışacağız. Eski bir akıllı telefonu kullanmanın bazı ustaca yollarını keşfetmek için sonuna kadar kalın!

SIM kart olmadan hala WiFi kullanabilir misiniz?

Telefonunuzda SIM kart olmasa bile WiFi’ye bağlanabilirsiniz. SIM’in farklı bir işlevi vardır; Telefonunuzun WiFi’ye bağlanma ve çalışma yeteneğini etkilemez.

SIM kartınız, IMSI (Uluslararası Mobil Abone Kimliği) ile tanımlayarak hücresel servis sağlayıcısıyla kimlik doğrulaması yapacaktır. SIM kartı seçtikten sonra, Mobil ağ, telefonunuzu mobil ağın merkezi veritabanında bulur ve saklar. Veritabanı, HLR olarak bilinen kalıcı abone bilgilerini içerir.

Android cihazınıza veya iPhone servis sağlayıcınıza bağlandığınızda SIM kartınız bu şekilde çalışır.

WiFi nasıl çalışır?

WiFi farklı çalışır. Telefonunuz, bölgedeki kablosuz yönlendiricilerde çalışan kablosuz ağları arayacaktır. Bu kablosuz ağlar, hücresel ağlara bağlı değildir. ve bununla, Hala bir İnternet Servis Sağlayıcısı (ISS) aracılığıyla İnternete bağlılar. WiFi (IEEE 802.11) kullanarak, Telefonunuz yönlendiriciye belirli bir radyo frekansı üzerinden bağlanacaktır, ona internet erişimi sağlıyor.

Not:

Çoğu yönlendiricinin küçük boyutu ve gücü nedeniyle WiFi kapsama alanı sınırlıdır. Bu, güçlü bir sinyal almak için bir yönlendiricinin menzili içinde olmanız gerektiği anlamına gelir. WiFi yönlendiricilerinin uzun mesafelerde kalın beton duvarları delebilecek sinyaller yayacağının garantisi yoktur.

bundan sonra, WiFi ile bir iPhone veya Android cihazı kullanmayı planlıyorsanız, Ek WiFi genişleticiler veya erişim noktaları yerleştirerek evinizin tam kapsama alanına sahip olduğundan emin olun. Optimum kapsama alanı için en iyi seçeneğiniz, evinizde bir ağ ağı oluşturmak olacaktır.

Ne yazık ki, Mobil veri, SIM kart olmaması veya güçlü WiFi sinyali sorununu çözmez. Mobil veri, mobil servis sağlayıcınız aracılığıyla çalışır, Ve WiFi değil.

Sim veya WiFi olmadan internette nasıl gezinebilirsiniz?

Kablosuz ağ ve SIM kart sizin için bir seçenek değilse, Hala çevrimiçi olmanın yolları var:

Bluetooth bağlantısı

İlk yöntem, iki telefonu birbirine bağlayarak Bluetooth üzerinden veri paylaşmaktır. Bu seçenek yalnızca Android 2.2 ve sonraki sürümlerini çalıştıran cihazlarda kullanılabilir. Tek yapmanız gereken iki cihazı eşleştirmek, Ardından internete erişebilen cihazda “bluetooth tethering” özelliğini etkinleştirin. Çok basit, Öyle değil mi?

Mobil Bağlantı Noktasını Kullanma

Başka bir çözüm, iPhone veya Android akıllı telefonunuzu USB kablosu veya WiFi aracılığıyla böyle bir taşınabilir etkin noktaya bağlamaktır. Bir mobil etkin nokta, bir LTE (mobil veri bağlantısı) bağlantısı alarak ve bunu bir WiFi sinyaline dönüştürerek çalışır, Böylece yönlendirici görevi görür. Bunu taşınabilir bir kablosuz yönlendirici olarak düşünebilirsiniz.

Ethernet bağlantısı

Telefonunuzda WiFi düzgün çalışmıyorsa, USB-C – Ethernet kablosuna veya USB-C – Ethernet kablosu adaptörüne ek olarak bir kablosuz yönlendirici aramayı deneyin. Adaptör ve ağ kablosunu kullanarak, Bunları doğrudan yönlendiricideki bağlantı noktalarından birine bağlayabilirsiniz. Bilginize, Sadece USB-C’ye sahip cihazlar bu şekilde çalışabilecektir. Daha eski USB sürümleri, bu tür verileri kabloyla göndermek için yeterince gelişmiş değildir.

Bir WiFi erişim noktası kullanın

Cep telefonunuzdan internete erişmenin son yolu, WiFi etkin noktası etkinleştirilmiş başka bir cihaza bağlanmaktır. Bu, bluetooth üzerinden tethering yapmak gibidir, Ancak etkin nokta etkin olan cihaz, ağ bağlantılarınızda görünecektir. Bağlanmak için bir şifreye ihtiyacınız olacak. Bu muhtemelen Bluetooth’tan daha iyi, Çünkü WiFi, Bluetooth’tan çok daha hızlıdır.

SIM kart olmadan aradığınızda ne olur?

Mobil servis sağlayıcınız SIM kartınızı kendi şebekesine kaydedemediğinden, Kapsamlarına erişemeyeceksiniz. Bu, herhangi bir arama yapamayacağınız anlamına gelir. Bağlanmaya çalışırsanız, Alıcının cep telefonu çalmayacak. Doğrudan sesli mesaja gideceksiniz veya bağlantınız hemen kesilecek.

SIM kartların artık GSM teknolojisi ile çalıştığını unutmayın. Böylece, Yeterli şebeke kapsama alanınız yoksa, acil arama yapmak için diğer hücresel servis sağlayıcıların servisini kullanabilirsiniz.

SIM’iniz yoksa ancak mobil veri kullanarak İnternet’e erişiminiz varsa, Veri aramaları yapabilirsiniz. Bunu Skype, WhatsApp gibi birçok iletişim uygulamasını kullanarak yapabilirsiniz ve en iyi seçenek Signal’dir. Diğer telefonlara bağlanabilir ve WiFi aramaları yapabilirsiniz – bu telefon da internete bağlı olduğu sürece.

SIM kart olmadan metin mesajları almak istiyor musunuz?

Bu işlev, SIM kart kullanmadan başka bir telefona arama yapmaya benzer şekilde çalışır. Telefonunuzda SIM kart yoksa, Mobil servis sağlayıcınız size ağlarında yer vermeyecektir. Ve bu nedenle, Herhangi bir SMS veya MMS mesajı alamayacak veya gönderemeyeceksiniz.

ve bununla, WiFi, tethering veya hotspot üzerinden internete bağlı olduğunuzu varsayalım. Bu durumda, Mesaj göndermenize izin veren uygulamaları kullanabileceksiniz. WhatsApp dünyanın en popüler mesajlaşma uygulamasıdır. Ancak mesajlaşma özelliklerine sahip başka birçok uygulama var.

Bazı örnekler şunları içerir: Sinyal – Facebook Messenger – Google Hangouts – Snapchat – Instagram – Twitter – Skype

Bu tam liste değil. Ancak, WiFi kullanarak kısa mesaj göndermenize izin veren, incelediğim en iyi mesajlaşma uygulamalarına göz atabilirsiniz.

SIM kart olmadan mobil verileri kullanabilir misiniz?

Mobil veriler, nasıl dilimlemek isterseniz isteyin bir SIM gerektirir. Bunun nedeni, bu tür verilerin WiFi üzerinden değil, mobil hizmet ağı üzerinden gönderilmesidir. Ve bu nedenle, SIM kartınız yoksa, Mobil veri kullanmayacaksınız.

Birçok mobil ağ sağlayıcısı, veri yüklü SIM kartlar sunar. Bu tür bir veri planı, kontör yükleme veya yinelenen abonelik için ödeme seçenekleriyle birlikte gelir. Bu SIM kartlar arama yapmanıza veya metin mesajı (SMS veya MMS) göndermenize izin vermez. ve bununla, Bu, Wi-Fi bağlantısına, tether’a veya etkin noktaya ihtiyaç duymadan mobil verileri kullanarak internete bağlanmanızı sağlayacaktır.

Aylık plan açısından SIM tepsisine yalnızca veri SIM’ini yüklemek genellikle daha ucuzdur. Çok fazla arama yapmıyorsanız ve bir bütçe planı arıyorsanız, O zaman bu seçenek tam size göre!

SIM kartsız bir telefonla ne yapabilirsiniz?

sim kartsız, Telefonunuzun sadece ağır bir ağırlık olduğunu düşünebilirsiniz. Ama durum böyle değil. aslında, Eski akıllı telefonunuzu saklamanın ve kullanmanın çok faydalı olmasının birçok nedeni vardır.

kripto para cüzdanı

Aktif bir kripto tüccarıysanız, Uçak moduna alınmış eski bir telefonu kullanmak dijital olarak sizin için daha güvenli olacaktır. Kripto para birimlerini saklamanın en iyi yolu, çevrimdışı bir “soğuk cüzdan” içindedir. Günlük olarak kripto para ticareti yapan birçok kişi, sıcak bir cüzdan (internete her zaman bağlı olan bir cihaz) kullanır. Bu, sanal para birimlerinizi bilgisayar korsanlarına maruz bırakabilir.

Eski akıllı telefonunuzu yeniden kullanarak, ve güvenilir bir cüzdan uygulaması yükleyin, sim kartı çıkarın, En iyi dijital şifreleme biçimine sahip olacaksınız – internet bağlantısı olmadan! doğal olarak, Telefonunuzu gerektiğinde WiFi üzerinden internete bağlayabilir ve her şey bittiğinde tekrar uçak moduna alabilirsiniz.

Pil yedeği yap

Bazıları eski akıllı telefonunuzu pil yedeği olarak kullanmanızı önerdi. Bu, yeni modeliniz aynı pili kullanıyorsa veya eski cihazınızla telefonu telefona şarj edebiliyorsa işe yarar.

Özel medya cihazı

Eski telefonunuzu film izlemek veya MP3 çalar olarak çalışmak için özel bir cihaz olarak da kullanabilirsiniz. Bu, birincil akıllı telefonunuzun pil ömrünü koruyacaktır.

bebek monitörü

iki telefonla, Mevcut birçok bebek monitörü uygulamasından birini deneyebilirsiniz, BabyCam gibi. Bu, çocuğunuzun eski iPhone veya Android akıllı telefonunuzu kullanırken, uyurken ve birincil cihazınızdan oynarken onları izlerken bir videosunu “canlandırmanıza” olanak tanır.

Bu, çocuklarını her zaman fiziksel olarak izleyemeyen ebeveynler için harika olabilir. Dahası, Bebek monitörlerine fazladan para harcamanıza gerek kalmayacak.

Kendi mini güvenlik sisteminiz

Buradaki fikir, eski telefonunuzu bir acil durum düğmesine veya taşınabilir güvenlik sistemine dönüştürmektir. Safe Haven, telefonunuzu kendinizi tehdit altında hissettiğinizde panik düğmesine basmanıza olanak tanıyan bir kişisel koruma cihazına dönüştüren bir uygulamadır. kafa karıştırmaya gerek yok, Ancak Guardian Project’ten Haven adında benzer bir ada sahip açık kaynaklı bir proje var. Bu uygulama, odayı izlemek için eski akıllı telefonunuzda bulunan çok sayıda sensörü kullanır. Uygulama çalışıyorsa, Ana cihazınızı bilgilendirecektir. Bu, evde veya gezginler için harika bir seçenektir.

Güvenli USB depolama

Telefonunuzu şifreli bir USB depolama cihazı olarak da kullanabilirsiniz. Telefon yüksek teknolojili bir depolama aygıtı gibi görünmediğinden, Herhangi bir şüphe uyandırmadan çevreye entegre olabilir. Eski telefonların casus şeylerden yapılabileceğini kim bilebilirdi!

Özel GPS navigatörü

nihayet, Çok seyahat ettiğinizi ve çok fazla GPS verisi kullandığınızı varsayalım. Bu durumda, Geri dönüştürülmüş telefonunuza çevrimdışı GPS koymayı düşünebilirsiniz, Hangi indirilen haritaları kullanır ve OSM’ye bağlanabilir. (Open Street Map), OsmAnd gibi benzer bir uygulamayla da çalışabilir, Diğer birçok uygulama arasında.

Bu size yığınla veri verebilir, Ekran, en büyük güç tüketicilerinden biri olduğu için birincil telefonunuzun pilini korumanın yanı sıra. Eski telefonunuzu saklayın. Yeni telefonunuza yüklediğiniz yükü gerçekten azaltabilir.

Nawar Wassouf

Tekneik Eng

Related Articles

Back to top button