Nasıl

Android telefonlarda fabrika ayarlarını geri yükleme sürecinin tanımı, artıları ve eksileri

Mobil cihazlarımızda sorunların oluşması, içerdikleri önemli veriler nedeniyle endişe ve gerilim konusudur, Teknolojinin hayatımızın çeşitli yönleri üzerindeki kontrolü, özel ve kamusal verilerimizi bu cihazlarda saklamamıza neden oldu, Kolay ve hızlı erişim için. Bu nedenle, bu cihazları güvende tutmak için fabrika ayarlarına sıfırlama özelliği gerekliydi.

Fabrika Sıfırlamasının Tanımlanması

Fabrika ayarlarını geri yükle

Fabrika ayarlarını geri yükleme veya biçimlendirme, cihazınızı fabrika ayarlarına göre orijinal sistem durumuna döndürmek, Bu, cihazınızda saklanan ve etkili olan tüm eklenen verileri, ayarları ve uygulamaları silerek yapılır. Cihazınızın çalışmasını engelleyebilecek bazı teknik sorunları çözmek için son çare olarak buna başvuruyoruz. Sisteminiz, satın aldığınızdaki orijinal durumuna geri dönecektir.

Android Cihazlar için Fabrika Ayarlarına Sıfırlamanın Faydaları

 1. Cihazdaki kronik performans sorunlarını düzeltin, yavaş şarja, yanıt vermeyen ekrana vb. neden olabilir, kendi işletim sistemini korurken.
 2. Cihaza kaydettiğimiz özel verileri, kurtulmak veya değiştirmek istemeniz durumunda silin, Gizliliği korumak için.

Fabrika ayarlarını geri yüklemenin dezavantajları

 1. kaybetmek istemediğiniz özel verilerinizi silme, Çünkü fabrika ayarlarını geri yüklemek, belirtildiği gibi, cihazınızda yüklü olan tüm verileri, uygulamaları ve ayarları siler. Ancak endişelenmeyin, cihazınızdaki önemli dosyaların herhangi birini yedekleyebilirsiniz. Android’de bulunan orijinal yedekleme özelliğini kullanarak, Veya harici uygulamaları indirin.
 2. Fabrika ayarlarına sıfırlama işleminin tekrar edilmesi, aygıtın performansını düşürür, çünkü aygıtı kullanmaya başladıktan sonra aygıtın verileri yeniden oluşturmasına ve önbelleğe almasına neden olur. Bu nedenle bu işlemi 10 defadan fazla tekrarlamak performansında düşüşe neden olur.
 3. Gizliliğinizi tehdit eden fabrika ayarlarını geri yükledikten sonra verileri kurtarma imkanı, Cambridge Üniversitesi bilim adamlarından oluşan bir ekip, fabrika ayarlarına sıfırlandıktan sonra yarım milyar Android cihazının düzgün şekilde temizlenmediğini kanıtladı. Başkasının almasına izin ver. Ekip, fabrika ayarlarını geri yükledikten sonra verilerin en azından bir kısmını kurtarmayı başardı. Bu, donanım dahili diskinde ve SD kartında bulunan verileri içeriyordu. Hatta bazıları tam disk şifreleme ile korunuyordu. Bu sorunun nedenlerinden biri, üreticilerin bazen cihazlarındaki dahili disk ve SD kartların verilerini tamamen silmek için gerekli sürücüleri yüklememeleridir. Ancak bir akıllı telefondaki kişisel verilerinizi, değiştirilmeden veya satılmadan önce özel bir uygulama kullanarak koruyabilirsiniz, Fabrika ayarlarına sıfırlama işleminden hemen sonra telefon hafızasını sahte verilerle doldurur. Ayrıca, cihazın hafızasını şifrelemek için karmaşık şifreler kullanmanız gerekir, böylece şifrenin çözülmesi zorlaşır.

Ayrıca okuyun: Android telefonlarda “Gboard durmaya devam ediyor” klavye hatası düzeltildi

İşletim sistemi, uygulamalar, arama geçmişi, kişiler ve mesajlar üzerinde fabrika ayarlarına sıfırlama etkileri

 1. Android işletim sistemi: Fabrika ayarlarına sıfırlama, fabrika ayarlarına sıfırlamadan önce telefonunuzda etkin olan mevcut yazılım sürümünü kaldırmaz. Android işletim sistemini güncellediyseniz, güncellenen sürüm tekrar çalışacaktır.
 2. Uygulamalar: Temel önceden yüklenmiş uygulamaların çoğu kalır ve işletim sistemindeki fabrika sürümüne geri döner. Manuel olarak yüklediğiniz tüm uygulamalar, tarafından kaldırılır. Oyun mağazası. Bu uygulamalarla ilişkili veriler, bunları kullanırken yedekleme özelliğini kullanmazsanız kaybolacaktır.
 3. Çağrı kaydı, kişiler ve mesajlar: Yedek almadığınız sürece arama ve mesaj geçmişinizi kaybedersiniz, Ayrıca, kişileri biçimlendirdikten sonra aynı hesapları telefona eklerken geri yükleyebileceğiniz için, kişileri Google ile senkronize etmediğiniz sürece kişiler silinecektir.

Telefon düğmeleri aracılığıyla fabrika ayarları nasıl geri yüklenir

Fabrika ayarlarını geri yükle
 • Android cihazı tamamen kapatın.
 • Fabrika ayarlarına sıfırlama ekranı görünene kadar ses seviyesi düğmesini ve güç düğmesini aynı anda basılı tutun.
 • Sesi Aç ve Kıs düğmesi ile gezinerek istediğiniz komutu seçin.
 • İstediğiniz seçeneği seçtikten sonra ekranın alt kısmında ortada bulunan Güç tuşuna basın.
 • Verileri sil ve cihaz fabrika ayarlarını geri yükle’yi seçin.
 • Tamam’ı tıklayın.
 • Önbellek Bölümünü Sil’e tıklayın.
 • Başlatma sistemi düğmesine basın.

Ve son olarak, artıları ve eksileri arasında, Fabrika Ayarlarına Sıfırlama, cihazlarımızla ilgili inatçı sorunları çözmek için son umut olmaya devam ediyor.

Ayrıca okuyun: Android durum çubuğunun ve bildirim menüsünün genel tanımı

Nawar Wassouf

Tekneik Eng

Related Articles

Back to top button