Son Haberler

Kanıt ile: Telefonu bütün gece şarj etmek pili etkiler mi?

Aramızda bunu alışkanlık haline getirmeyen yoktur, Telefonun alarmını kaçıracağımızdan ve bütün gece telefonu şarj etmek zorunda kalacağımızdan korkuyoruz, Sabah uyanalım ve tüm gün ve daha fazlasına yetecek dolu bir pil bulalım. Bu fikir teoride iyi olsa da, Ancak, telefonunuza karşı yapılabilecek en kötü alışkanlıklardan biridir.

Bu makalede, Telefon dünyasının en önemli sorusuna cevap vereceğiz: Telefonu gece şarj etmek pili etkiler mi?

Pil ömrü döngüsü

Şarj edilebilir piller zamanla kapasitelerini kaybederler, Telefonu en az bir yıl kullandıktan sonra performansın düştüğünü fark edebilirsiniz. Üretici, telefonların ömrünü “pil şarj döngüsü” ile belirler, Bu, oturumları %0’dan %100’e şarj etmek ve ardından tekrar sıfıra düşürmek anlamına gelir, Bu tam bir döngü olacak.

Telefonu gece şarj etmek pili etkiler mi?

Aralıklı şarj oturumları tam bir döngü olarak sayılabilir, Telefonunuzu %20 ile %80 arasında şarj edip fişini çektiğinizde, performans üzerindeki etkisini fark etmeden önce yaklaşık 1.000 döngü tamamlamış olabilirsiniz. Bu döngüler, yaklaşık üç yıllık günlük şarja eşittir.

Telefonun pili bittikten sonra, Ağır işler yapmasanız veya telefonu en yüksek kare hızında kullanmasanız bile (örneğin telefonunuzun 120Hz olduğunu varsayarak) pil kapasitesinde hızlı bir düşüş fark edeceksiniz. beş dakikalık eğlenceye ulaşana kadar, Bu, pil kapasitesinin telefonu çalıştırmak için yeterli olmayacağı anlamına gelir. ya da daha kötüsü, Yani pil şişmiş. Bu aşamayı geçtikten sonra, Ya pili hemen değiştirin ya da telefonu!

Ayrıca okuyun: Telefon ekranının parlaklığını Android’de izin verilen minimum değerin altına düşürmek için 5 uygulama

Pil ömrü neden azalır?

Çoğu modern telefon, Lityum-İyon Polimer (veya kısaca Li-Poly) olarak bilinen bir pil türü kullanıyor olsa da, Boyut ve şarj hızı açısından Li-Ion pillerin en iyi versiyonu olarak kabul edilir. Bununla birlikte, onlara aynı yaşam döngüsü fikrini uygular, ki daha önce tartışmıştık.

Bunun nedeni, pilin kendisinin doğasıdır. Bir lityum pilin bileşenlerini veya anatomisini hiç merak ettiniz mi? tamam, Lityum piller bir katmandan yapılmıştır. Lityum Kobalt Oksit ve bir katman grafit. Lityum iyonları, enerjiyi serbest bırakmak için grafit tabakasından oksit tabakasına hareket eder ve yük, bu iyonların tekrar grafit tabakasına dönmesine neden olur.

Elektronik cihazların yanması sorununun ışığında pil ömrünün nasıl azaldığını açıklayan bir video:

Telefonu gece şarj etmek pili etkiler mi?

Sana bir sorunun cevabını vermeden önce, bütün gece telefonu şarj etmek acıtıyor mu? zaten bildiğin, Size pilin nasıl çalıştığını anlatayım.

Grafit tabakası ile oksit tabakası arasındaki iyonların hareketini öğrendikten sonra, Elbette fiziğin aksiyomlarından biri akla geliyor, yani: Isı hareketle üretilir. Lityum iyonlarının iki katman arasındaki hareketi elbette ısı üreten şeydir, Bu, telefon şarja takılıyken dokunurken aklınıza gelen bir sorunun cevabıdır.

Pildeki iyon sayısının artması hücrelerde parazite neden olabilir, bu nedenle, Yanma ile sonuçlanan iç direncin oluşumu. Bu paragraf başka bir sorunun cevabıdır: Telefonu neden %100’den fazla şarj görmüyoruz? %101 neden beğenilmiyor?

cevap: üreticilerin kayıtsız kalmaması, Aşırı şarj denilen şeyi önlemek için telefonlarına güvenlik özellikleri koymuşlar. neyse, Telefonunuzun pilini %100’e kadar şarj ettiğinizde, Telefon denileni ekler damlama şarjıYani pil tam kapasitesine ulaştığında, kendi kendine boşalma hızına paralel olarak ek bir miktar ekleyerek aynı şarj kapasitesini koruyor, sadece her gece telefonu tüm gece şarj ederken yaptığınız şey pili zorlamak oluyor. ihtiyaç olmasa da kapasitesini artırmak için, buna yüzde 20 ila 80 arasında anlaştığımız şarj tabanını ekleyin.

Geceleri telefonu şarj ederken telefonu yastığın altına koyanlardansanız size bir saç kesimi ekleyeyim. Isı ve yük dengeleme hakkında daha önce konuştuğumuz için, ısı emisyonlarının miktarından bahsediyoruz, Havalandırması iyi olmayan bu kılıf elbette telefonun pilinde aşırı bir artışa yol açacaktır. Ve sonra… BLAST!

Telefonu bütün gece şarj etmek pili etkiler mi?

Hala bir cevap mı bekliyorsun? Pekala… Bunu düşünme bile.

Pil tasarrufu ipuçları

Telefonu bütün gece şarj etmek pili etkiler mi?

Telefonu bir gecede şarj etmenin neden olduğu hasarı tartıştık, Ve bence bu alışkanlığın neye sebep olduğunu öğrendikten sonra, Telefonunuzun pil ömrünü korumak ve uzatmak için bazı ipuçlarına bağlı kalmanın ve en önemlisi, senin hayatın.

  1. Telefonu yüzde 20 ile 80 arasında şarj edin, Ve bu iki oran arasında sık sık şarj etmekten kaçının.
  2. Mümkün olduğunca %100 şarjdan kaçının.
  3. telefonunuzu oda sıcaklığında tutun, Aşırı iklim koşullarından (sıcak veya soğuk) mümkün olduğunca uzak durun.
  4. Telefonunuzdaki gereksiz servisleri veya uygulamaları devre dışı bırakmak ve kullanımını azaltmak, Zaten ne tükettiğini biliyorsun.

başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz. Android’de kalan pil kapasitesini ölçün ve sağlığını öğrenin Ve iOS için. uygulamasını kullanabilirsiniz. Meyve suyu .

Kısaca Telefonu bütün gece şarj etmek size tüm gün yetecek kadar kullanım deneyimi yaşatabilir, Bunun etkisini uzun vadede görmeyeceksiniz, Ama tehlike devam ediyor. Yukarıdaki ipuçlarını takip ederseniz bir fark görmeyebilirsiniz, Ancak telefonunuzu sorunsuz bir şekilde gün ve yılları yanınızda tamamlamaktan memnun olacaksınız.

Ayrıca okuyun: Android’den virüsleri kaldırmanın en iyi 3 yolu

Nawar Wassouf

Tekneik Eng

Related Articles

Back to top button