Nasıl

iPhone’unuzdaki uygulama kitaplığı ve nasıl kontrol ediniz hakkında bilgi edinin

İPhone’un uygulama kitaplığı, iPhone’daki uygulamaları yönetmek ve düzenlemek için iOS 14 ile yayınlanan en belirgin yeni özelliklerden biridir. İPhone’ların ana ekranını kökten değiştirmek amacıyla. Özelleştirilebilmesine rağmen, Uygulama Kitaplığı, sekmeleri otomatik olarak kategoriler halinde düzenleyerek tüm uygulamalarınızda tutmak için bazı harika seçenekler sunar, Sosyal gruplar, tesisler, eğlence, üretkenlik, oyunlar vb. Her klasör 4 uygulama kodundan oluşur, Bir klasörde dörtten fazla uygulama varsa, Sağ alt tarafta 4 büyük uygulama kodu ve dört uygulamadan birini görürsünüz, Bu, uygulamalara hızlı bir şekilde erişmeyi kolaylaştırır.

İPhone’da iPhone’un uygulama kitaplığına nasıl erişin

 • İPhone’unuzun ana ekranını açın.
 • Otomatik olarak oluşturulan uygulamalarla uygulama kitaplığını göstermek için ana ekranın son sayfasına erişmek için sola kaydırın.
 • Açmak için herhangi bir uygulamaya tıklayın, Veya belirli bir uygulamayı bulmak için arama çubuğunda arama yapma.
 • Uygulama Kitaplığı klasöründeki tüm uygulamaları görmek için herhangi bir kategorinin sağında ve altında bulunan dört mini uygulama paketine tıklayın.
 • Alfabetik olarak sıralanmış uygulama listesini görmek için uygulama kitaplığının üst kısmından aşağı kaydırın.

IPhone Uygulama Kitaplığı

İPhone’un uygulama kitaplığına hızlı bir şekilde nasıl erişin

Ana ekrandan ek sayfaları kaldırarak iPhone’unuzdaki uygulama kitaplığına erişebilirsiniz, Uygulama kitaplığına tek geçişle erişmek için. Aşağıdaki adımları izleyerek ana ekranın ek sayfalarını kaldırabilirsiniz:

 • Telefon titreşim moduna girene kadar ana ekrandaki herhangi bir uygulama kodunu uzun süre basın.
 • Aşağıdaki küçük sayfa göstergesi simgelerine tıklayın.
 • Sayfa kontrol ekranına gideceksiniz.
 • Kaldırmak istediğiniz sayfaların işaretini kaldırın.

iPhone’un uygulama kitaplığını kullanma özellikleri

IPhone Uygulama Kitaplığı

İPhone’un uygulama kitaplığının iki temel özelliği vardır: Uygulamalara kolay erişim, Ve uygulamaları ana ekrana taşıma kolaylığı, İşte onların ayrıntılı bir açıklaması.

1. Uygulamalara kolay erişim

 • Uygulamalar otomatik olarak dörtgenli ve kategorize edilmiş klasörler halinde düzenlendiğinden, Bu, gerekli kategoriyi seçerek uygulamalara erişmeyi kolaylaştırır.
 • İstediğiniz uygulamayı bulmak için ekranın üst kısmındaki arama çubuğunu kullanın.
 • Kolay erişim için yeni eklenen uygulamaları içeren (yeni eklenen) bir akıllı klasörün varlığı nedeniyle.
 • Siri’nin günün saatine, konumuna ve diğer kullanım özelliklerine bağlı olarak ihtiyaç duyabileceğinizi düşündüğü uygulamaları gösteren “Öneriler” başlıklı bir akıllı klasör olduğundan, Öneri kutusu, iPhone’unuzu nasıl kullandığınıza bağlı olarak sizin için daha uygun hale getirmek için zaman içinde geliştirilebilir.

Ayrıca okuyun: YouTube’un Android ve iPhone telefonlarda çalışmayı durdurma sorununa en iyi çözümler

2. Uygulamaların ana ekrana ve ana ekrandan aktarılması üzerinde kolay kontrol

Uygulama kitaplığının iPhone’unuz için uygulamalar üzerinde tekel yoktur, Uygulama kodlarını ana ekranda tutarken daha önce belirtildiği gibi düzenler, Kuruluş hayranıysanız uygulama kitaplığı aşağıdaki özellikleri sunar:

Uygulamaları çalıştırma

Uygulamanın büyük simgelerine tıklayarak uygulamaları çalıştırabilirsiniz, Dört koddan oluşan küçük gruba tıklayarak uygulamaları çalıştırma yeteneğine ek olarak, Bu, klasörü açar ve tüm uygulamaları gösterir, böylece herhangi bir uygulamayı tıklayarak çalıştırabilirsiniz.

Uygulamaları ana ekrandan uygulama kitaplığına taşıma

İPhone’unuz için uygulamalar, ana ekranda nasıl olursa olsun uygulama kitaplığına otomatik olarak eklenir, Bu nedenle, uygulamaları otomatik olarak orada oldukları için ana ekrandan uygulama kitaplığına taşıyamazsınız.

Uygulamaları uygulama kitaplığından ana ekrana taşıma

Aşağıdaki adımları izleyerek uygulamaları uygulama kitaplığından kaldırmadan ana ekrana taşıyabilirsiniz:

 • Size bir liste göstermek için uygulama koduna uzun uzun tıklayın.
 • Giriş ekranına ekle’yi tıklatın.
 • Veya uygulama simgesine uzun süre basabilir ve el ile ana ekrana sürükleyebilirsiniz.

Uygulamaları ana ekrandan silme

Uygulamaları ana ekrandan silerek dağınıklıklarını kaldırabilirsiniz, Neyse ki, uygulama kodları uygulama kitaplığında aynı kalırken bunu yapabilirsiniz. Diğer bir de var ki, uygulamaları ana ekrandan silmek iPhone’unuzdan kaldırmaz, Kaldırmak istiyorsanız bunları uygulama kitaplığından silin. Aşağıdakileri izleyerek uygulamaları ana ekrandan kaldırabilirsiniz:

 • İPhone’unuzun ana ekranındaki uygulama simgesine uzun uzun tıklayın.
 • Uygulamayı listeden kaldırmayı seçin.
 • Açılır menüden ana ekrandan kaldır tuşuna basın.

IPhone Uygulama Kitaplığı

Uygulama kitaplığından uygulamaları silme

Uygulama kitaplığından uygulamaları sildiğinizde, Bunları kaldırın, bu da onları özellikle ana ekrandan ve genel olarak cihazdan kaldırmak anlamına gelir ve aşağıdakileri yaparak uygulamaları uygulama kitaplığından silebilirsiniz:

 • Uygulama koduna uzun uzun tıklayın.
 • Uygulamayı silmeyi seçin.

Yalnızca ana ekran olmadan uygulama eklemek için uygulama kitaplığını seçme

Otomatik uygulama eklentilerini hem ana ekranda hem de uygulama kitaplığında birlikte durdurabilir ve bunları yalnızca uygulama kitaplığıyla sınırlayabilirsiniz, Aşağıdaki adımları uygulayarak istenirse ana ekrana manuel olarak uygulama ekleme özelliğine sahip:

 • iPhone ayarlarınıza gidin.
 • Ana ekranı seçin.
 • Yalnızca uygulama kitaplığını seçin.

İPhone’un uygulama kitaplığının dezavantajları

Olumlu yanlarına rağmen, İPhone’un uygulama kütüphanesi, birçok teknoloji teknolojisinde olduğu gibi bazı dezavantajları olmadan değildir, sanal dünyada hiçbir şey mükemmel değildir. İşte iPhone’lardaki uygulama kitaplığının öne çıkan özellikleri:

 1. Uygulama kitaplığı, uygulamalar yeniden düzenlenerek özelleştirilemez, müdahale etmeme izin vermeden uygulamaların otomatik olarak düzenlendiği ve düzenlendiği, Uygulamaları bir klasörden diğerine taşıyamaz, klasörleri yeniden adlandıramaz veya yeniden düzenleyemezsiniz.
 2. Uygulama kitaplığı iPhone’unuzdan atılamaz, gizlenemez veya kapatılamaz.

Özellikler ve dezavantajlar arasında, İOS cihazlardaki uygulama kitaplığı, iPhone’unuzu iPhone dünyasına girmenizi kolaylaştırmak için daha düzenli ve çekici kılan benzersiz ve kullanışlı bir ek olmaya devam ediyor.

Ayrıca okuyun: Android ve iOS’ta ağ ayarlarını sıfırlama işlemi nedir? Peki ne işe yarar?

Nawar Wassouf

كاتب متخصص بأخبار التكنولوجيا والجوالات في مجلة فري موبايل زون وفوني ريفيو وعدد من المواقع التقنية الاخرى

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى