Son Haberler

iOS 15’in iPhone telefonlarındaki Safari tarayıcısına getireceği harika özellikler hakkında bilgi edinin

Apple’ın Safari uygulaması, test sürecinde bir dizi değişiklik geçirdi iOS 15 beta sürümü. Apple, adres çubuğunu uygulama arayüzünün üst kısmından hareket ettiren ve kayan bir sekme çubuğu sunan radikal yeni bir tasarımla başladı, ancak birçok şikayetten sonra, tüm ‌iOS 15‌ tasarımını geri alma seçeneğiyle sonuçlanan birkaç yeniden tasarım oldu. Bu kılavuz, bu yeni tasarım seçenekleri de dahil olmak üzere iOS 15’teki tüm yeni Safari tarayıcı özelliklerini incelemektedir.

iOS 15’teki yeni Safari tarayıcı özellikleri

Tasarım değişiklikleri

iOS 15’teki yeni Safari tarayıcı özellikleri, adres çubuğunu ve sekmeleri iPhone arayüzünün altına taşıyan yeni bir kayan sekme tasarımıyla başlar. Ama şimdi tasarımı değiştirmek isteğe bağlı.

yeni-safari-tasarım-seçenekleri-ios-15

Ayarlar uygulamasının Safari bölümünde, Sekmeyi görüntülemeyi seçebilirsiniz. Sekme Çubuğu seçeneği, adres çubuğunu Safari arayüzünün altına taşır. Yeni tasarımın sergilenmesi.

ios-15-beta-6-safari seçenekleri

Safari arayüzünün alt kısmında özel bir kontrol çubuğu bulunmaktadır. Ve bunun üzerine, Bir sekme çubuğu ve entegre bir adres çubuğu vardır. Sekmeler arasında geçiş yapmak için sola ve sağa kaydırabilirsiniz, Veya yeni bir URL aramak veya yazmak için çubuğu tıklayın. En son ‌iOS 15‌ beta sürümüne özel kontrol çubuğu eklendi ve ileri/geri, araçları paylaşmak, ve yer imi araçları, ve sekmeler.

Aa’ya tıklayarak web sayfası ayarlarına erişebilirsiniz, Veya yeniden yükle düğmesine tıklayarak sayfayı yeniden yükleyin. Bu sekme çubuğu arayüzü ile, Bir web sayfasını kaydırdığınızda, Web sitesinin daha fazlasını görebilmeniz için tüm sekme çubuğu kaybolur. Tek tıkla iade edebilirsiniz.

“Sekme Çubuğu” yerine “Tek Sekme”yi seçerseniz, Adres çubuğu ve sekmeler, Safari penceresinin en üstünde kalacaktır. iOS 14 böyle çalışır. Tek Sekme seçeneğinin tasarımı iOS 14’ten değişmedi. Arayüzün alt kısmında bulunan aynı kontrol çubuğu ile. Tek Sekme arayüzünü kullanarak sekmeler arasında gezinemezsiniz ve bunun yerine Sekme Değiştirici’yi kullanmanız gerekir.

Herhangi bir URL’nin yanındaki “Aa” düğmesini tıklayarak alt sekme çubuğu ile tek sekme arayüzü arasında geçiş yapabilirsiniz.

safari-göster-alt-sekme-bar-ios-15-seçeneği

Web sitesi boyama

iOS 15’teki yeni Safari özelliklerinden biri, Ayarlar’da Safari adres çubuğunun arayüzünün arka planla daha iyi uyum sağlaması için web sitesi renkleriyle aşağıya doğru kaybolmasına izin veren bir özelliğin bulunmasıdır.

ios-15-safari renklendirme

Bu, yalnızca bir web sayfasını kaydırdığınızda ve adres çubuğunu daralttığınızda geçerlidir. Hem Tek Sekme hem de Sekme Çubuğu modlarında, Arayüz, üstte ve altta web sitesi renklerini benimser, Renklendirme ile iPhone’un durum simgelerine kadar genişletildi.

Yatay sekme çubuğu

Yeni yatay sekme çubuğu ayarını kullanarak, iPhone’unuzu Safari ile yatay modda kullandığınızda, Tüm açık sekmelerinizi gösteren Mac tarzı bir sekme çubuğu göreceksiniz. Kaydırabilirsiniz ve bu, iOS 15’teki harika yeni Safari tarayıcı özelliklerinden biridir.

ios-15-yatay-sekme çubuğu

güncellemek için kaydırın

Safari’nin iOS 15’teki yeni özelliklerinden biri, iOS 15’te herhangi bir web sayfasını aşağı kaydırmanın sayfayı yenilemesidir. Yeniden yükle simgesine tıklamak yerine.

ios-15-yenilemek için çek

Sekme grupları

iOS 15’teki sekmeler, sekme gruplarına kaydedilebilir, Bu, açık olan bir dizi sekmeyi, bu sekmeleri etkinleştirmek zorunda kalmadan tutmanın bir yolunu sağlar.

ios-15-safari-sekme grupları

Bir gezi planlıyorsanız, örnek, Tüm sekmelerinizi “Tatil” grubuna kaydedebilirsiniz, Gerektiğinde buna erişin ve şu anda bir seyahat planlamadığınız zamanlarda cihaz kaynaklarınızı diğer içerikler için ücretsiz tutun. Her zaman iş için açtığınız bir sürü web siteniz varsa, Bunları özel bir sekme grubuna kaydedebilirsiniz.

Bir grup sekme oluşturmak için, Sadece dahil etmek istediğiniz tüm web sitelerini açın, ve aşağı ok ile sekmeler butonuna tıklayarak, Ardından [#] sekmelerinin Yeni Sekmeler grubunu tıklayın. Bu seçeneği, daha sonra sekmelerin eklenebileceği yeni bir boş sekme grubu oluşturmak için de kullanabilirsiniz. Bir sekme grubuna eklemek için herhangi bir açık sekmeye (veya “Tek Sekme” görünümü etkinse ana adres çubuğuna) uzun basın.

Bir dizi sekme yüklemek için, Sekmeler düğmesini ve ardından listedeki grup adını tıklayın. Tüm sekme gruplarınız cihazlarınız arasında senkronize edilir, böylece onlara iOS ve iPadOS 15 çalıştıran iPhone ve iPad’in yanı sıra macOS Monterey çalıştıran Mac’lerde erişebilirsiniz.

Ayrıca okuyun: Safari’yi iPhone’da Web Sitelerini Masaüstü Modunda Açmaya Zorlama

Sekme görünümü kılavuzu

iOS 14’te, Tüm açık sekmeler, kaydırabileceğiniz kart benzeri bir arayüzde görüntülenir. Ancak iOS 15’teki Safari’nin yeni özelliklerinden biri, açık sekmelerin ızgara görünümünde görüntülenmesidir.

ios-15-safari-sekme-karoları

Tüm açık sekmelerinizi gösteren ızgara arayüzünü getirmek için (üst üste binen iki kare olan) sekme düğmesine tıklayabilirsiniz. Herhangi bir sekmenin köşesindeki “X” işaretine tıklamak onu kapatacaktır.

Özelleştirilebilir ana sayfa

iOS 15’teki yeni Safari tarayıcı özelliklerinden biri, ‌iOS 15‌’te daha fazla özelleştirilebilir olmasıdır. Ve başlangıç sayfanızda mevcut olanları düzenleyebilirsiniz. Bu, macOS’ta bulunan bir özelliktir, Ancak artık iOS cihazlarda da kullanılabilir.

icloud-özel-röle

Başlangıç sayfasını özelleştirmek için, yeni bir boş sekme aç, ve pencereyi aşağı kaydırın, Ve “Değiştir” düğmesini tıklayın.

Favori ana sayfanızı görüntülemeyi seçebilirsiniz, sık ziyaret edilen siteler, ve sizinle paylaşılan içerikler, ve gizlilik raporu bilgileri, ve Siri Önerileri, okuma listesi, ve iCloud sekmeleri.

Tüm cihazlarda aynı ana sayfa görünümünü kullanma seçeneği vardır, Bir geçiş, seçtiğiniz arka plan resmini yükleyecektir.

Akıllı İzleme Önleme İyileştirmeleri

Intelligent Tracking Prevention güncellemeleri ile, Web sitelerinin web etkinliğinizi izlemesini engelleyen bir özelliktir. İzleyicilerin artık sizin için bir profil oluşturmak üzere IP adresinize erişmesi engellenmiştir.

HTTPS Yükseltmesi

Safari’nin iOS 15’teki yeni bir özelliği, HTTPS’yi desteklediği bilinen siteleri güvenli olmayan HTTP’den otomatik olarak yükseltmesidir.

iCloud Özel Geçişi

‌ iCloud‌ Private Relay, tüm Safari trafiğinizin şifrelenmesini sağlayan bir gizlilik özelliğidir.

Gizlilik Kılavuzumuzda açıklandığı gibi, ‌iCloud‌ Private Relay, IP adresinizi korur ve iki ayrı İnternet rölesi kullanarak ziyaret ettiğiniz web sitelerinden bağlantılarını ayırır.

ios-15-safari-uzantıları

iCloud Private Relay, tüm web trafiğini, IP adresiniz gibi bilgilerden arındırıldığı Apple tarafından sağlanan bir sunucuya gönderir. Bilgiler kaldırıldıktan sonra, Trafik (DNS isteğiniz), harici bir şirket tarafından sağlanan ikincil bir sunucuya gönderilir, geçici bir IP adresi atandığında, Trafik daha sonra hedefine gönderilir.

Hem bir Apple sunucusunu hem de bir üçüncü taraf sunucusunu içeren iki aşamalı bir sürece sahip olarak, ‌iCloud‌ Private Relay herhangi bir kişiyi engeller, elma dahil, kullanıcıyı tanımlama ve onu kullanıcının ziyaret ettiği web sitesine bağlama.

bu sistemi kullanarak, Apple IP adresinizi bilir ve harici siteler ziyaret ettiğiniz siteyi bilir, Bilgiler bağlantılı olmadığı için, Ne Apple ne de üçüncü taraf web siteleri, ziyaret ettiğiniz web sitesinin tam bir resmine ve IP adresinize sahip değildir. Web sitelerinin genellikle bu verilere erişimi vardır ve tercihlerinize uygun bir profil oluşturmak için çerezlerle birleştirilebilir.

Web eklentileri

iOS 15’teki Safari tarayıcısının yeni özelliklerinden biri, web uzantılarını desteklemesidir. Web uzantıları ile App Store üzerinden indirilebilir ve yüklenebilirler. Mevcut eklentiler arasında içerik engelleyiciler, VPN’ler ve daha fazlası bulunur.

Canlı Metin

‌iOS 15‌ kullanarak, iPhone ve iPad cihazları, herhangi bir görüntüdeki metni algılamak için yeni bir Canlı Metin özelliğini kullanabilir. Buna Safari’de bulduğunuz resimler de dahildir.

safari-çevir-canlı-metin-arayüz

Metin içeren herhangi bir safari görüntüsü seçilebilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir ve çevrilebilir. Safari’de Canlı Metin kullanmak için, Herhangi bir görüntüye uzun basın ve ardından “Metni Göster”e basın. Buradan, iPhone‌’daki diğer metinler gibi metin seçip bunlarla etkileşimde bulunabilirsiniz.

seninle paylaştı

seninle paylaştı, iOS 15’teki yeni Safari tarayıcısının yeni bir özelliğidir. Safari başlangıç sayfasında mevcuttur, Mesajlar uygulamasında ve Sizinle Paylaşılanları destekleyen diğer sosyal ağ uygulamalarında gönderdiğiniz tüm bağlantıları toplar.seninle paylaşılan safari

Bu yeni bölüm size gönderilen linkleri kaçırmamanız için tasarlandı, Size kimin bağlantı gönderdiğini görmenizi sağlar, böylece istediğiniz zaman onlara başvurabilirsiniz.

Ayrıca okuyun: iPhone ve iPad’de Safari’de herhangi bir videoyu nasıl hızlandırabilir veya yavaşlatabilirsiniz?

Nawar Wassouf

Tekneik Eng

Related Articles

Back to top button