Son Haberler

Huawei HarmonyOS nedir? Android’den farkı nedir?

Geçtiğimiz üç yıl boyunca istisnasız olarak Çinli şirketlerin savaşını izledik, Tabii ki Huawei dahil. ABD hükümetine karşı, Bu, ticaret yasağının getirilmesi ve ekonomik abluka ile sona erdi. Ama Çin’den bahsettiğimize göre, Öyle ya da böyle dayanabileceğine şüphe yok. Ve bu çileden kurtulun. Böylece HarmonyOS doğdu – Harmony’nin ABD yasağına karşı koyma sistemi, sadece Çin pazarını hedef almakla kalmayıp, Daha doğrusu tüm dünya.

Bu makalede, HarmonyOS – Harmony nedir, nedir hakkında detaylı olarak konuşacaksınız, Android ile arasındaki farklar nelerdir.

HarmonyOS nedir?

Huawei HarmonyOS nedir?

HarmonyOS – Harmony Sistemi, Veya yerel olarak HongMeng OS olarak bilindiği gibi, Huawei tarafından geliştirilen birleşik bir işletim sistemidir. 2012’den beri üzerinde çalıştığı “yasak kararından yaklaşık yedi yıl önce”.

Bay Ren Sheng Fei tarafından düzenlenen kapalı bir toplantı ile başladı. şirket kurucusu, Android sistemine bağımlılığın azaltılması ile ilgili fikirlerin ortaya konulması için. Böyle bir kararı düşünmek ne kadar tehlikeli olsa da, Ancak Huawei, bu riskin fizibilitesinden emin görünüyordu, Ekonomi, teknoloji alanlarında ABD-Çin mücadelesi ışığında, ve askeri silahlanma.

2019 kararları sonrasında, Artık lüks değil alternatif bir sistem düşünülmeye başlandı. Şirketin telefonlarında Google hizmetlerini kullanma lisansını kaybetmek, büyük bir kullanıcı segmentini kaybedecek, Huawei için, Hala Çin pazarının garantörü, Ancak tercihler ve kullanılan hizmetler açısından tüm dünya Çin gibi değil. Huawei köşeye sıkıştı. HarmonyOS’u dünyaya tanıtmayı düşünmeye zorlandı.

Oldu. Ağustos 2019’da, Huawei, HarmonyOS – Harmony Sistemini tanıttı, Kıyamet gibi görünen şeye hazır olduğunu gösteriyor. Yavaş yavaş IoT tabanlı ekipman için sistemi uygulamaya başladım, ve sonra akıllı TV’ler aracılığıyla, Hatta telefonlar, tabletler, ve akıllı saatler.

HarmonyOS, temel alınan bir işletim sistemi olarak sınıflandırılır. Mikro Çekirdek sistemlere kıyasla, Monolitik Çekirdek , daha hafif ve pürüzsüzdür, Temel işlemleri gerçekleştirir ve gerisini işletim sistemine bırakır. Bu tür bir sistem, Nesnelerin İnternetini kullanan çeşitli cihazlarla uyumlu hale getirir, Ve şirketin on yıldır düşündüğü şey de bu.

Ayrıca okuyun: Huawei telefon severler için… Google uygulamalarından sizi uzak tutacak en önemli alternatifler

HarmonyOS ile hangi cihazlar çalışacak?

HarmonyOS - Huawei Harmony Sistemi Nedir?

HarmonyOS piyasaya sürüldü – Harmony, diğer birçok IoT cihazıyla birlikte Honor Vision akıllı TV’lerde yolunu açıyor.

Akıllı telefonlara gelince, Mate X2, bu sistemle gelen ilk Huawei telefonu. Bu, Mate 40, P40, P30 gibi daha eski cihazlara ek olarak, Merakla beklenen P50 dışında.

Huawei, araç müzik çalar gibi cihazlar için sistemini piyasaya sürmeyi hedefliyor. Amplifikatörler, ve aksi halde. Ayrıca geliştiricilerin çeşitli cihazlarda uygulama geliştirmelerini sağlamayı amaçlamaktadır. Elbette sistemin doğasının bu imkanı sağlayacağından bahsetmeye gerek yok.

HarmonyOS ve Android arasındaki fark nedir?

daha önce de belirttiğimiz gibi, HarmonyOS ve Android arasındaki fark, çekirdek türünde yatmaktadır. Android için, ve hatta iOS, Çalışması için gereken her şey çekirdeğin içindedir. Bunlar kısaca monolitik çekirdek sistemleridir. HarmonyOS – Harmony Sistemine gelince, Gereksiz tüm işlemler sistemin diğer bölümlerine bırakılır, işletim sistemini daha hafif ve daha hızlı hale getirecek şekilde, Ve aynı sistemi çalıştıran diğer cihazlarla bile duyarlı.

Güvenlik ve gizlilik açısından, Çoğunuzu meşgul eden taraf, HarmonyOS, Android’den ve hatta iOS’tan daha güvenlidir, Bahsedilebilecek en basit şey, kök ayrıcalıklarının olmamasıdır. Bu, ona dayanan mikro çekirdekli tasarımın aksine.

Android’e ne dersin?

Dürüst olmak, HarmonyOS ve Android arasında herhangi bir kesişim olduğunu düşünmeyin. Huawei, yerel ve küresel olarak rekabet etmesini sağlayan benzersiz bir deneyim sağlamaya çalışmaktadır.

HarmonyOS Uygulamaları için – Harmony Sistemi, Tabii ki, Android’de oynatılamaz. tersine. Huawei kendi hizmet paketini bile tanıttı, Bu, Google hizmetlerini kalıcı olarak değiştirmeyi amaçlamaktadır. Ancak Huawei henüz Android’den vazgeçmedi. Ve kanıt, kendi App Gallary mağazasıdır, Geliştiricilerin uygulamalarını hala yayınladıkları yer.

Huawei, geliştiricilerin uygulamalarını yeni sisteme aktarmalarını da kolaylaştırdı. Ark Compiler olarak bilinen yeni bir araçla, uygulamaları yeni sistemle uyumlu olacak şekilde yeniden yapılandıran, Ve uzantıya göre diğer tüm Huawei cihazları.

HarmonyOS mobil pazarda ayakta kalacak mı?

İki yönlü pazara, Duopoly’ye girme girişimlerini duyuyoruz. Microsoft (Windows Phone tarafından temsil edilmektedir) ve Samsung (TizenOS tarafından temsil edilmektedir) gibi dev şirketler bu pazara girip pay almaya çalıştılar, Ancak bunlar, Vikipedi’ye kadar geri götürülebilecek hatıralar olarak sona erdi.

Ama şimdi gördüğümüz kadarıyla, Biraz farklı görünüyor. ya da gelecekte çok farklı görünebilir, Huawei ile. Önceki örneklerin aksine, Huawei, deney ve test için yeterli alana sahip değil, ve HarmonyOS için piyasaya sürülmesi – Harmony’nin sistemi akıllı telefon pazarındaki konumunu koruyacak, Hatta hem Google’a hem de Apple’a karşı koyan bir Ekosisteme dayalı bir işletim sistemi olarak tarihe geçebilir. Ama cevap bilinmiyor. Bu sorunun cevabını ancak zaman verebilir.

Ayrıca okuyun: Harika Huawei Mate 20 Pro telefona sahip olan herkesin sahip olması gereken en iyi 5 benzersiz uygulama

Nawar Wassouf

Tekneik Eng

Related Articles

Back to top button