Nasıl

En iyi akıllı telefon kamera lensleri

Son yıllarda , Akıllı telefon kameraları istikrarlı bir şekilde gelişti ve artık dijital kameralara benzer profesyonel fotoğraflar ve videolar çekebiliyor. Bu, yalnızca Gece Modu veya Optik Görüntü Sabitleme (OIS) gibi yeni kamera özelliklerinden kaynaklanmıyor, Ama aynı zamanda cep telefonlarının giderek farklı lenslerle donatılması gerçeğine de. Bir sonraki yazımızda Apple, HUAWEI ve Samsung’un en önemli kamera lenslerine değineceğiz. Amaçlarını açıklıyoruz.

Akıllı telefonlar için kamera lensleri

Çinli üretici HUAWEI, kendi yaptığı “fotoğraf mucizeleri” ile ünlüdür. Leica ile işbirliği içinde geliştirildi. Ancak HUAWEI, artık akıllı telefonların arkasına üçlü veya dörtlü kamera takan tek sağlayıcı değil. Samsung, Apple, Xiaomi ve Oppo da çok lensli kameralara güveniyor. HD ana kameraya ek olarak, Farklı odak uzunluklarına sahip ek sensörler, mümkün olduğunca yakın ve uzun menzilli panoramik görüntüler çekmelidir.

Optik yakınlaştırma için telefoto kameralar

Yakınlaştırma (telefoto) özelliğine sahip kameralar uzun süredir akıllı telefonlara entegre ediliyor, Bu yüzden muhtemelen en ünlüsüdür. fotoğrafçılıkta, Periskop gibi bir telefoto lens, nesneleri yakınlaştırır. Akıllı telefon kameraları, ana sensörü kullanarak seçili konulara zaten yakınlaştırabilir, Ama bu sadece bir dijital zoom, Telefoto kamera ise veri kaybı olmadan optik yakınlaştırma sağlar. Ekstra sabit odak uzaklığı kalite kaybını önler ve büyütülmüş görüntü bölümleri optik zoom lensli telefon kamerasıyla daha profesyonel görünür.

İkili veya üçlü optik yakınlaştırmalı telekom kameraları, giriş seviyesi cep telefonlarında zaten yaygın. Bu nedenle, birinci sınıf akıllı telefonların beş veya on kat yakınlaştırmaya sahip uzak kameralar sunması şaşırtıcı değil. Buna ek olarak , Yazılım destekli hibrit yakınlaştırma genellikle üst katmanda kullanılır veya daha küçük odak uzaklığına sahip ek bir uzak kamera kurulur. Bu şekilde , Ana sensörden uzak sensöre geçerken büyük “odak uzaklığı atlamaları” önlenebilir. Samsung Galaxy S21 Ultra’nın kamerası üç kat yakınlaştırmalı telefoto kamera ve on kat büyütmeli tek kamera sunuyor. Ayrıca 100x dijital yakınlaştırma özelliği de vardır.

Uygulama alanları: Portre fotoğrafçılığı ve seyahat fotoğrafçılığı

Telekameras für die optische Vergrößerung (Zoom)

Panoramik çekimler için ultra geniş açılı lensler

Ultra durumunda, geniş açılı kamera, normal ana kameradan daha geniş bir açıyla fotoğraf çeker, Böylece daha büyük bir görüntü klibi kaydedilebilir. örnek , Bir nesnenin yakınında duruyor ve onu tamamen yakalamak istiyorsanız, Geniş açılı kamerayı kullanabilirsiniz. Geniş açılı lens, panoramik çekimler için de idealdir.

Geniş açılı kamera artık görüş alanı bakımından farklılık gösteren birçok akıllı telefonda kullanılıyor. Oppo Find X3 Pro kamera 110 derecelik bir görüş alanı sağlarken, Xiaomi Mi 11’in kamerası 123 derecelik bir görüş açısı kaydediyor.

Aşağıdakiler geçerlidir: Görüş alanı ne kadar yüksekse, Görüntü bölümü boyutu artırıldı. ve bununla , Bu ayrıca görüntünün kenarlarında daha hızlı bozulmalara neden olabilir. Bu nedenle, son zamanlarda sözde “serbest biçimli” lensli geniş açılı kameralar var. deformasyonu telafi etmesi gerekiyordu. Cep telefonunda geniş açılı lens yoksa, Panoramik fotoğraflar çekmek için Kamera uygulamasındaki Panorama özelliğini de kullanabilirsiniz.

Uygulama alanları: manzara fotoğrafçılığı, seyahat fotoğrafçılığı, Etkinlikler

(Ultra-) Weitwinkelkameras für Panoramaaufnahmen

Yakın çekimler için makro kameralar ve derinlik sensörleri

Birçok akıllı telefon, yüksek kaliteli, ayrıntılı fotoğraflar çekmek için makro kameralar ve derinlik sensörleri de sunar. Tek bir çiçeğin, yaprağın veya uğur böceğinin yakın çekimini yapmak istiyorsanız, Makro kamera mükemmel. Bazen bir kamera kurulumu, bir dürbün efekti oluşturmak için bir telefoto lens ile birleştirilir. Derinlik sensörleri ise ön plan ve arka plan arasında ayrım yapmak ve böylece yapay bir arka plan bulanıklığı oluşturmak için kullanılır. Bu, görüntülerin sonradan işlenmesinde size zaman kazandırır.

Uygulama alanları: doğa fotoğrafçılığı

Makrokameralar ve Tiefensensoren für Nahaufnahmen

Bokeh efekti ve artırılmış gerçeklik için uçuş süresi (ToF) sensörü

Sözde uçuş süresi sensörü (ToF sensörü) genellikle premium cep telefonlarında bulunur. Bu sensör, kızılötesi ışık darbeleri gönderir ve ışığın vücuda ne kadar hızlı gidip gelmesi gerektiğini ölçer. Bu, çevrenin 3D olarak gösterilebilmesi için kameranın önündeki nesnelere olan mesafenin belirlenmesini sağlar. Bu, farklı kamera efektleri sağlar, Örneğin, bokeh efekti veya artırılmış gerçeklik. artırılmış gerçeklik kullanarak, Bir yağmur ormanına nesneler yerleştirerek fotoğraf arka planları değiştirilebilir, örnek. iPhone 12 serisinin iki Pro versiyonunda, artırılmış gerçekliği geliştirmek için bir LiDAR tarayıcı da entegre edilmiştir.

Makrokameralar ve Tiefensensoren für Nahaufnahmen

Daha fazla kamera lensi

Belirli akıllı telefonlarda kullanılan başka kamera lensleri de vardır:

  • Tek renkli kamera (siyah beyaz fotoğraflar için)
  • Termal kamera
  • Kızılötesi kamera
  • 360 derece kamera

Oppo Find X3 Pro, mikroskobik bir kamera ile donatılmıştır, Daha önce sadece Oppo cep telefonunda bulunan ve nesneleri 60 kata kadar büyütebilen. Yani aslında insan gözünün göremediği detayları yakalayabilen gerçek bir mikroskoptur. Bir kumaşın veya kibrit yüzeyinin tek tek lifleri gibi. genel olarak, Özel kamera lensleri günlük kullanım için mutlaka uygun değildir, Ancak yaratıcı kayıtlar için pratik bir mobil araçtır. Weitere Kameralinsen

Sonuç: Her duruma uygun bir kamera lensi vardır

Bu arada , Akıllı telefonların, çeşitli cep telefonu lens ekranlı kapsamlı bir kamera kurulumuna sahip olduğu yaygın bir şekilde yayılmıştır. Ve buna yönelik eğilim de durmuyor: Yeni Samsung Galaxy Z Fold2 ayrıca yüksek çözünürlüklü özçekimler için üçlü kamera ve iki kamera sunuyor. ve bununla: Yeni akıllı telefonunuzu seçerken, Sadece kamera lensi sayısına dikkat etmemeli, Takılı sensörlere de dikkat etmelisiniz. Ana sensöre ek olarak, Geniş açılı (ultra) ve telefoto kameralar özellikle kullanışlıdır. Öte yandan , Makro kameralar ve derinlik kameraları, yüksek çözünürlüklü yakın çekimler yapmak isteyen (amatör) fotoğrafçılar için daha önemlidir. günlük kullanımda, Bu sensörlerin kullanılma olasılığı daha düşüktür.

Nawar Wassouf

Tekneik Eng

Related Articles

Back to top button