Nasıl

Aylık güvenlik güncellemeleri nelerdir? Android telefonların avantajları nelerdir?

Bazıları, Android telefonlara sık sık güncelleme yüklemenin faydasını merak edebilir, Bunu zaman kaybı ve sıkıcı bir süreç olarak görüyor. Bu nedenle, sorularına cevap vereceğiz. Android telefonlar ve bunların bölümleriyle ilgili aylık güvenlik güncellemelerine genel bir giriş yapacağız. Android için aylık güncellemelerin iki türe ayrıldığı yerler: büyük yıllık ürün yazılımı güncellemeleri, aylık güvenlik güncellemeleri; Bunlar, bu makalede vurgulayacağımız güncellemelerdir.

Android telefonlardaki güvenlik güncellemeleri nelerdir?

Bunlar, Android telefonlarda yüklü olan yıllık güncelleme sürümündeki güvenlik açıklarını doldurmayı ve hataları düzeltmeyi amaçlayan güncellemelerdir. Kullanıcının Android telefonunu kullanırken fark edebileceği özellik ve özelliklere sahip değildir.

Yeni bir Android sürümü yayınlandığında, Büyük olasılıkla, telefon kullanırken bazı sorunlara neden olabilecek ve kullanıcılar için bir güvenlik endişesi kaynağı olabilecek bazı hatalar ve bazı güvenlik açıkları içerebilirler. Bu nedenle, Android’den sorumlu şirket olan Google, bu hatalardan kaçınmak ve yüksek düzeyde güvenlik sağlamak için aylık güvenlik güncellemeleri yayınlamaya başvuruyor. Yeni bir tam sürüm yayınlamak yerine.

Bunlara yamalar veya yamalar denir. Tüm işletim sisteminin işleyişini iyileştiren küçük düzeltmelerdir.

Android telefonlarda güvenlik güncellemelerinin faydaları

 Android aylık güvenlik güncellemeleri

 1. Android sisteminde güvenlik sorunlarına neden olan hataların ele alınması.
 2. Geçmişte bilgisayar korsanlığı saldırılarına neden olan güvenlik açıklarını düzeltin.
 3. Mevcut sürümün hatalarını düzeltmek için yıllık sistem güncellemesini beklerken zamandan tasarruf edin. Ve bunu Android telefonlarda güvenlik güncellemeleriyle değiştirin.

Android telefonlarda güvenlik güncellemeleri nasıl çalışır?

Güvenlik güncellemelerinin bize eksiksiz olarak ulaşabilmesi için üç aşamadan geçer:

1. Geliştirme aşaması:

Sistemdeki arıza ve problemin tespit edildiği aşamadır. Ardından şirketin mühendisleri bir test güncellemesi hazırlar.

2. Test aşaması:

Güncellemenin bazı ürünlerde test edildiği yerler, Şirket, güncellemeyi Samsung ve diğer telefon üreticileri gibi bazı şirketlere gönderiyor, Şirketin güncellemeyi telefonlarında test etmesi için.

3. fırlatma aşaması:

Firmanın güncellemeyi OTA güncelleme sistemi üzerinden kullanıcılara sunduğu durumlarda, Kullanıcılara güncellemenin mevcut olduğunu bildirmek için web sitesinde bir bildirim göndermenin yanı sıra. Bildirime tıkladığınızda güncelleme indirilmeye başlayacaktır.

Android telefonlarda aylık güvenlik güncellemesi yapan şirketler

 Android aylık güvenlik güncellemeleri

Tüm Android telefon üreticileri aylık güvenlik güncellemeleri yayınlamaz. Bazıları yalnızca yıllık güncellemeyi yayınlar. Aylık güvenlik güncellemesi yayınlayan şirketlerden bazıları:

 • Google.
 • LG.
 • Böğürtlen.
 • Samsung.
 • Fujitsu.
 • Sony.
 • Genel Mobil.
 • karşı.
 • motor.
 • canlı.
 • Keskin Android.
 • Gionee.

Android telefonlarda aylık güvenlik güncellemesi sürümü nasıl kontrol edilir

Android cihazınızda yeni bir güvenlik güncellemesinin yayınlanıp yayınlanmadığını kontrol etmek çok basittir. Tek yapmanız gereken şu adımları takip etmek:

 • Android telefonunuzda Ayarlar’ı açın.

 Android aylık güvenlik güncellemeleri

 • Güvenlik’e tıklayın.

 Android aylık güvenlik güncellemeleri

 • Son güncellemenin tarihini görmek için Güvenlik Güncellemesi’ne tıklayın.
 • Varsa güncellemeyi indirmek için İndir’e tıklayın.

Android telefonlar için indirme güvenlik güncellemeleri nasıl ayarlanır?

 • Android cihazınızda Ayarlar’ı açın.
 • Yazılım Güncelleme seçeneğine tıklayın.
 • Güncellemeleri otomatik olarak indir’i açın.

Android telefonlarda aylık güvenlik güncellemelerinin yayınlanması neden gecikebilir?

Güncellemeleri yayınlamak sadece Android’e kalmış olsaydı, Düzenli zamanlarda aylık olarak yayınlanan aylık güvenlik güncellemelerini görürdük, Ama bu şekilde çalışmıyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi, Android mühendisleri hataları tespit ettikten ve bu hataları düzeltmek için güncelleme sürümünü oluşturduktan sonra, Şirket, güvenlik güncellemesini Samsung, LG ve diğerleri gibi ortaklarına yayınlıyor, Güncellemeyi kendi cihazlarında denemelerine izin verin. Deneyimlerine dayanarak, Güncelleme için onay veriyorlar ve düzeltmelerini cihazlarına ekliyorlar. Google, güncelleme sürecini tamamen kontrol ettiği için Pixel telefonlar güvenlik güncellemelerini anında alır.

Android telefonlarda aylık güvenlik güncellemeleri için istatistikler

 • Aylık bir Android Güvenlik Güncellemesi Bülteni yayınlanır.
 • Resmi Google geliştirici hesabı, 2017’de şunları açıkladı: Dünya çapında yaklaşık bir milyar Android cihaz güvenlik güncellemeleri aldı. Bir önceki yıla göre yaklaşık %30’luk bir artış. Sistem ortaklarının Android güvenlik güncellemelerine kolayca yanıt vermesine yardımcı olmak için derinlemesine güvenlik stratejileri oluşturmak ve daha iyi süreçler ve projeler oluşturmak için çok çalışmaya devam edeceğini vurguladı.
 • Son aşamada Google, yeni bildirilen herhangi bir güvenlik açığı veya kötüye kullanım hakkında herhangi bir rapor bulunmadığını açıkça belirtti.

Eski cihazlar için güvenlik güncellemelerini durdurun

 Android aylık güvenlik güncellemeleri

tarafından düzenlenen bir raporun açıklanması hangi kuruluş (tüketici haklarıyla ilgilenen bir İngiliz kar amacı gütmeyen kuruluş), Android kullanıcılarının yaklaşık %40’ının işletim sisteminin eski sürümlerini çalıştırdığını, ve cihazlarının artık Google’dan gerekli güvenlik güncellemelerini almaması. Yani, bir milyardan fazla Android akıllı telefon, bilgisayar korsanlarının saldırılarına karşı savunmasız hale geldi.

Eski akıllı telefon işletim sistemleri, Genellikle iki yaşından büyükler. güvenlik güncellemelerini alamıyor, Google gibi şirketlerin, kullanıcıları eski bir işletim sistemi için güncelleme aramak yerine işletim sisteminin en son sürümünü almaya teşvik ettiği yerlerde, Telefonlarının güvenlik ihlallerine ve hacker saldırılarına maruz kalmamasını sağlamak için.

Rapor ayrıca, cihazlarında 2016 veya daha önceki bir sürümde piyasaya sürülen Android Nougat 7.0 işletim sistemini çalıştıran tüm kullanıcıları bu telefonları daha yeni bir işletim sistemiyle güncellemeye teşvik etti. Özellikle bu sürüm veya daha eski sürüm artık Google tarafından desteklenmediğinden, Bu nedenle, herhangi bir güvenlik güncellemesi almayacak.

Bu makaleyi okuduktan sonra, Genel olarak Android güncellemelerinin önemi hakkında gerçek bir algı oluşturacak, Özellikle aylık güvenlik güncellemeleri. Telefonunuzu kesinlik, akıcılık ve incelikle çalışan entegre bir yapı haline getirmek kesinlikle gereklidir. Belki de en önemli şey maksimum güvenliği elde etmektir. Güncellemeler yayınlandıkça indirmekten çekinmeyin.

Ayrıca okuyun: Google Chrome’un Android’de güncellenmemesi sorununu düzeltin

Nawar Wassouf

Tekneik Eng

Related Articles

Back to top button