Nasıl

Android telefonda tam depolama sorununu çözmek için 5 adım

Birçok akıllı telefon kullanıcısı alan doldurma sorunu yaşıyor. Burada tam depolama sorununu çözmek için 5 adım sunuyoruz.

Android telefonunuzun microSD kart aracılığıyla genişletilebilir depolama alanına sahip olup olmaması önemli değil – size verilen alanı doldurursunuz, İster 32 GB ister 200 GB olsun. İşte Android telefonda tam depolama sorununu çözmenin bazı kolay yolları.

Ayrıca okuyun: Yavaş Android telefon sorununu çözmenin 5 yolu

Android telefonlarda tam depolama sorununu çözmek için 5 adım

Önbelleği temizle

Birçok Android uygulaması, size daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak için depolanmış veya önbelleğe alınmış verileri kullanır. Önbelleğe alınmış veriler oldukça zaman kazandırabilir (ve mobil veriler), Ancak uygulamanın önbelleğinde saklanan dosyalar kolaylık sağlamak içindir ve kesinlikle gerekli değildir. Telefonunuzda hızlı bir şekilde yer açmanız gerekiyorsa, Uygulama önbelleği, bakmanız gereken ilk yerdir.

Android telefonlarda tam depolama sorununu çözün
Önbelleği temizle

Tek bir uygulamadan önbelleğe alınmış verileri temizlemek için, Ayarlara git> Uygulamalar> Uygulama yöneticisi ve değiştirmek istediğiniz uygulamaya tıklayın.

Uygulamanın uygulama bilgileri menüsünde, depolamaya tıklayın, Ardından, uygulamanın önbelleğini temizlemek için Önbelleği Temizle’ye dokunun.

Android telefonlarda tam depolama sorununu çözün
Önbelleği temizle

Tüm uygulamalardan önbelleğe alınmış verileri temizlemek için, Ayarlara git> Telefonunuzdaki tüm uygulamaların önbelleğini temizlemek için Depolama ve Önbelleğe alınmış veriler öğesine dokunun.

Önemsiz indirmeleri sil

Android telefonunuzda indirdiğiniz her şeyin (fotoğraflar, videolar, belgeler ve diğer dosyalar) depolandığı bir İndirilenler klasörü vardır. İndirilenler klasöründeki dosyaların çoğunun önemli dosyalar olmaması mümkündür. İndirilenler klasörüm çerez görüntüleriyle dolu. Bu nedenle, bu gereksiz dosyaları silerek bir miktar depolama alanı açabilmelisiniz.

Android telefonlarda tam depolama sorununu çözmek için 5 adım
Önemsiz indirmeleri sil

Tam depolama sorununu burada çözmek için: Dosyalarım olarak adlandırılabilecek İndirilenler klasörünüzü uygulama çekmecesinde bulacaksınız. seçmek için bir dosyaya uzun dokunun, Ardından, kurtulmak için çöp tenekesi simgesini, kaldır düğmesini veya sil düğmesini tıklayın.

Ayrıca okuyun: Android telefonlarda kullanım sırasında uygulamalara kramp girmesi sorununu düzeltin

Google Fotoğraflar’dan yararlanın

Google Fotoğraflar, sınırsız sayıda fotoğrafı yedeklemenize olanak tanır. Başka bir anlamda , Android telefonunuzla çektiğiniz her fotoğrafı doğrudan Google Fotoğraflar’a yedekleyebilirsiniz, Google Drive alanınızdan ücretlendirilmez. Fotoğraflarınızı yedekledikten sonra, Biraz yer açmak için bunları cihazınızdan silebilirsiniz.

Android telefonlarda tam depolama sorununu çözün
Google Fotoğraflar’dan yararlanın

Tüm bu ücretsiz bulut depolama alanından yararlanmak için Google Fotoğraflar yedekleme ve senkronizasyon özelliğini açmanız gerekecek. Bunu yapmak için, Google Fotoğraflar uygulamasını açın ve Ayarlar’a gidin> Yedekleyin ve senkronize edin ve çalıştırın.

Fotoğraflarınızı “Yüksek Kalite” çözünürlükte – 16 megapiksele kadar – veya orijinal boyutlarında yedeklemeyi seçebilirsiniz. Google Fotoğraflar yalnızca “yüksek kaliteli” fotoğraflar için depolama alanı sunar, Orijinal boyutunda yedeklenen tüm fotoğraflar depolama alanına gitmelidir. Google sürücü .

Android telefonlarda tam depolama sorununu çözün
Google Fotoğraflar’dan yararlanın

Fotoğraflarınızı yedekledikten sonra Google Fotoğraflar , Ayarlar’a gidebilirsiniz> ücretsiz cihaz depolama alanı, Google Fotoğraflar, yedeklenen tüm fotoğrafları ve videoları siler.

Uygulamaları microSD karta taşıyın

Uygulamalar muhtemelen telefonunuzdaki depolama alanının çoğunu kaplar. Ek depolama için microSD kart eklemenize izin veren bir Android telefonunuz varsa, Bazı uygulamaları telefonun orijinal hafızasından (sistem için önemlidir) telefona taktığınız microSD karta taşıyabilirsiniz.

Bunu yapmak için, Ayarlar’ı açın ve Uygulamalar’a gidin> Uygulama yöneticisi ve taşımak istediğiniz uygulamaya tıklayın.

Başvuru transfer edilebilir ise, SD karta taşı yazan bir düğme göreceksiniz – uygulamayı microSD karta taşımak için bu düğmeyi tıklayın. (Bazı telefonlarda, Bu seçeneği bulmak için Depolama’yı tıklamanız gerekebilir).

Genellikle uygulamanın yalnızca bir kısmı microSD karta taşınır. Aktarılacak uygulamaya bağlıdır, Ne yazık ki, Birçok büyük oyun, verilerinin çoğunu microSD karta aktarmaz.

Uygulamaları çöp kutusuna taşı

Tüm bu ipuçlarını denediyseniz ve hala daha fazla alana ihtiyacınız varsa. Birkaç şeyi silmeye başlamanız gerekecek. Cihazınızda muhtemelen hiç kullanmadığınız bazı (muhtemelen birkaç) uygulamanız vardır.

Android telefonda tam depolama sorununu çözün
Uygulamaları çöp kutusuna taşı

Hangi uygulamaların en çok yer kapladığını öğrenmek için, Ayarlar’ı açın ve Depolama’ya gidin> Uygulamalar Boyuta göre sıralanmış bir uygulama listesi göreceksiniz – en büyük uygulamalar listenin en üstünde görünecektir.

Android telefonda tam depolama sorununu çözün
Uygulamaları çöp kutusuna taşı

Tam depolama sorununu çözmek ve kullanmadığınız bir uygulamayı silmek için, Uygulamaya tıklayın ve ardından uygulamanın adının yanındaki “i” simgesine tıklayın ve ardından uygulamadan kurtulmak için Kaldır’a tıklayın.

Nawar Wassouf

Tekneik Eng

Related Articles

Back to top button