Nasıl

Android durum çubuğunun ve bildirim menüsünün genel tanımı

Android durum çubuğu ve bildirim menüsü, cihazınıza ve tüm çalışma ve iletişimlerinize erişmenizi kolaylaştıran Android sisteminin büyüsü ve karmaşıklığının mükemmel bir örneğidir. Durum çubuğu, zamanınızı boşa harcamaktan ve zihninizi belirli bir simgeyi aramak için dolaşmaktan kurtarır, Telefon veri simgesi veya bluetooth simgesi ve daha fazlası gibi. Ayrıca, cep telefonunuza iletişim araçlarından gelen her şeyi özetleyen bir bildirim listesi de sağladı, Veya size çok şey anlatan basit perde güncellemeleri bile.

Android durum çubuğu nedir?

Android durum çubuğu

Android telefonlardaki özelliklerden biri ve ekranın üst kısmındadır ve uçuş modu simgesi, Wi-Fi, Bluetooth ve daha pek çok simgeye ek olarak saati, pil gücünü, ağ çubuklarını gösterir. .

En önemli Android durum çubuğu simgelerinden bazılarının ayrıntılı açıklaması :

  • Uçuş modu: Havacılık kazaları ile cep telefonları arasında doğrudan bir ilişki kanıtlanmamasına rağmen, Uçuşlar sırasında daha fazla güvenlik için uçuş modu özelliği başlatıldı. Etkinleştirilmesi, Bluetooth, Wi-Fi ve hücresel standartlar kullanılarak bilgi ve veri alışverişini durdurur ve ayrıca, çalışmak istediğiniz ve hangi hizmetleri durdurmak istediğinizi belirleme yeteneği ile GPS’in kapatılmasını içerebilir. Uçuş modu simgesi, aşağıdaki açılardan önemi nedeniyle Android durum çubuğuna yerleştirilmiştir:
  • Pil tüketimini en aza indirme: Faydalarına rağmen, Telefonu hücresel iletişim ağına bağlayan kablosuz iletişim üniteleri, ve wifi ağı, GPS hizmetleri, Pili tüketiyorsunuz. Böylece uçuş modu pil gücünü mümkün olduğu kadar uzun süre korur.
  • Kısa pil şarj süresi: Uçak Modu kablosuz, Bluetooth ve GPS seçeneklerini kapattığı için arka planda pil gücü tüketimini azaltır. Tüm bu hizmetlerin doğrudan kullanıcı müdahalesi olmadan çalıştığı durumlarda, Bu da arka planda gerçekleşen tüketim nedeniyle pil şarj işleminin çok verimli olmayacağı anlamına geliyor.
  • İşe ve dinlenmek için boş zamana odaklanın: Telefonunuz eğitiminizi veya işinizi yarıda kesecek, Dikkat dağınıklığına ve odak kaybına neden olur. Ayrıca rahatınızı bozar ve ister tek başınıza, ister arkadaşlarınız ve ailenizle birlikte dinlenmenizi engeller. Böylece Uçak modu özelliği, size daha fazla odaklanma şansı vermek için bu rahatsızlıklara bir son verir.
  • Bluetooth: Bluetooth kısayolunu önemi için Android durum çubuğuna koyun, Hızlı ve güvenli iletim yoluyla küçük alanlar için ağlar alanında niteliksel bir avantajdır. Bluetooth pil gücünden tasarruf etmek için çok düşük iletim gücü kullanır ve Bluetooth’un en önemli özelliği kablosuz, ucuz ve otomatik olmasıdır.
  • konumu tespit et Küresel Konumlama Sistemi : Uydular ve kullanıcının telefonundaki alıcı arasındaki radyo dalgalarını kullanan kablosuz bir navigasyon sistemidir. Herhangi bir sistemin yerini ve zamanını belirlemek. Bu konumu paylaşma yeteneği ile kullanıcıların coğrafi konumlarını bilmelerine yardımcı olur. Kullanıcının konumunu yaklaşık beş metrelik bir doğrulukla belirler ve herkes tarafından ücretsiz olarak kullanılabilir. .

Bunlar, önemlerine rağmen makalenin hepsinden bahsedemediği Android durum çubuğu simgelerinden bazılarıdır, Telefon verileri, el feneri simgesi, kilit ekranı simgesi, dikey yönlendirme simgesi, güç tasarrufu simgesi vb.

Ayrıca oku: Dokunmatik ekran Android telefonunuzda yanıt vermiyor … endişelenmeyin, düzeltmenize yardımcı olacağız

Android bildirim çubuğu

Android durum çubuğu

Bu bildirimleri görüntülemek için perdeyi indirerek ekranın üst kısmında bildirimler görünür. Bu bildirimlerden bazıları kilit ekranınızda ve ana ekranınızda görünebilir. Önemi, telefonunuza iletişim programlarından gelenleri incelemek, güncelleme önerileri, çeşitli uygulamaların bildirimleri ve daha fazlasıdır. Minimum çaba ve zaman ile cep telefonunuzda çalışmanızı kolaylaştırmak için.

Android bildirim paneli nasıl kontrol edilir

  1. Bildirimleri temizle: Bildirimlerin birikmesi dağınık ve istenmeyen görünebilir. Tek yapmanız gereken bildirime dokunarak ve kaldırmak için sağa veya sola kaydırarak silmek. tüm bildirimleri silmek için, Bildirimler listesinin altındaki Tümünü Sil’e dokunabilirsiniz.
  2. Bildirimleri erteleyin: Gecikme ayarını etkinleştirerek, Ayarlar’ı seçerek باختيار< Uygulamalar ve bildirimler> Bildirimler> Gelişmiş Ayarlar> Bildirimlerin gözetlenmesine izin ver’i açın.
  3. Kilit ekranında bildirimlerin görünümünü kontrol edin: Bu, Ayarlar’a tıklayarak yapılır> Uygulamalar ve bildirimler> kilit ekranı> Bildirimleri göstermiyor.

Size maksimum fayda sağlamak için Android durum çubuğunun ve bildirim menüsünün daha net bir resmini verdiğimizi umuyoruz.

Ayrıca Okuyun: Android Akıllı Telefonlar için En İyi 10 Klavye Uygulaması

Nawar Wassouf

Tekneik Eng

Related Articles

Back to top button