Nasıl

Telefonunuzu casusluktan ve bilgisayar korsanlığından güvenli bir şekilde korumanın kolay yolları

Her türden cep telefonu (Android ve iPhone), tüm kişisel bilgileri ve verileri güvenli ve erişimi kolay bir şekilde sakladığımız ilk yer haline geldi. Çeşitli hesaplar ve kredi kartları için e-posta ve şifreler gibi. Bu, resimler, mesajlar, telefon numaraları ve diğerleri gibi özel kabul edilen çeşitli dosyalara ektir. Tüm bunlar, telefonları çeşitli yöntemler kullanarak korsanlık ve casusluk operasyonları için ilk hedef haline getirdi.

Belki de telefon kullanıcılarının çoğu, cihazlarını korumak için gerekli deneyime sahip değildir; Bu nedenle, telefonu bilgisayar korsanlığından korumanın en iyi yollarını sağlayacağız, Telefonumu bilgisayar korsanlarından nasıl korurum sorusuna cevap veriyoruz.

Telefonunuzu casusluktan ve bilgisayar korsanlığından korumanın 5 kolay yolu

Bilgisayar korsanlığı, bilgisayar korsanının telefonunuza erişmek ve sizi gözetlemek ve bilgilerinizin ve verilerinizin tamamını veya bir kısmını çalmak için kullandığı yöntem olarak tanımlanır. Bu nedenle, Bunları uygularsanız, telefonunuzu korsanlığa karşı korumanıza yardımcı olacak en önemli ipuçlarından bazıları şunlardır:

Akıllı telefonunuzu bilgisayar korsanlığından korumak için telefon kilidi

Bir telefon kilidi ayarlamak, herkesin buna girmesini önlemeye yardımcı olur ve böylece akıllı telefonu bilgisayar korsanlığı ve casusluktan korur. Gerçekten de, telefona kilit koymak, mahremiyeti korumanın en bariz önlemlerinden biridir. Maalesef çoğu yok. Modern telefonlar, bir cep telefonunu korumanın ve bilgisayar korsanlarının elinden uzak tutmanın birçok yolunu sunar. Parmak izi gibi Ve bir göz izi Şifre, kabartma, Ve yüzün şekli.

Bluetooth

Bluetooth, veri aktarımı için çok önemli bir iletişim özelliğidir. Herkes tarafından sıkça kullanılmaktadır. Ama aynı zamanda zayıf bir etkin noktadır ve diğer uygulamalar tarafından erişilmesi kolaydır. Bu yüzden, kullanmayı bitirdiğinizde bluetooth’u kapatmak en iyisidir. Veya uzun süre kullanmanız gerekiyorsa gizleyin.

Wi-Fi ağlarını aç

Genellikle halka açık yerlerde bulunan şifresiz Wi-Fi ağlarına tamamen bağlanmaktan kaçının. Bu tür bir ağın tehlikesi, yalnızca sahte bir ağ olma olasılığından kaynaklanmaktadır ve arkasında bilgilerinizi çalmaya yönelik bir cihaz bulunmaktadır. Ve seni gözetlemek.

Sistem ve uygulama güncellemeleri

Her yeni güncelleme mevcut olduğunda telefonunuzun sistemini ve yüklü uygulamaları güncelleyin. Güncellemeler kavramı, yalnızca estetik eklemek ve genel performansı iyileştirmek için bazılarının düşündüğü şey değildir. Ayrıca, akıllı telefonun bilgisayar korsanlığı ve casusluktan korunmasına yardımcı olan hataları düzeltmeye ve boşlukları kapatmaya yöneliktir.

Mağazadan uygulama indirin

Güvenilmez kaynaklardan uygulama indirip yüklemeyin, Genel olarak, onları almak için uygulamaların resmi web sitelerindeki bağlantıları kullanmayı deneyin, bu genellikle sizi aşağıdaki gibi resmi uygulama mağazalarına yönlendirir. Oyun mağazası Ve alışveriş Uygulama mağazası .

Ayrıca oku: İPhone’da uygulama dili nasıl değiştirilir

Telefonumu bilgisayar korsanlarından nasıl koruyacağıma dair ek notlar!

Akıllı telefon kullanırken veya internet üzerinden gezinirken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar aşağıdaki gibidir:

  • Hesaplarınız için en az 16 karakterden oluşan ve çok çeşitli semboller, sayılar ve büyük ve küçük harflerden oluşan güçlü bir şifre seçin. Bu, şifrenizi tahmin etmeyi neredeyse imkansız hale getirecektir.
  • Telefon üreticisi tarafından ayarlanan işletim sistemlerinin kilidini açmayın. Örneğin, Android telefonlarda Root işlemi veya iPhone’da Jail Breaking gibi. Korumanın kilidinin açılması durumunda, uygulamalara telefonunuzda tam izinler verilecektir; Onu birçok kötü amaçlı yazılıma ne maruz bırakabilir? Bu tam nüfuza yol açacaktır.
  • Telefonunuzu hacklemeyi amaçlayan gizli reklamlar konusunda dikkatli olun. Örneğin, milyonlar kazandığınızı söyleyen reklamları veya bu tür reklamları tıklamayın. Hiç kimse internette parayı bedavaya dağıtmaz. Aksine, tehlikeli uygulamaları kurmak için sahtekarlık yöntemlerinden biridir.
  • Telefonunuza herhangi bir uygulama kurmadan önce, Her zaman Google veya Apple mağazasındaki uygulama sayfasında istediği izinlerden emin olun. Örneğin, bir hesap makinesi uygulaması yüklüyorsanız, Mikrofon veya kamera kullanmak için izne ihtiyacı olmayacak!
  • Kullanmayı bitirdiğinizde önemli veriler içeren uygulamalardan çıkış yapın. Özellikle banka hesabınıza veya diğer önemli hesaplara eriştiğiniz kişiler.
  • Telefonunuza daha fazla koruma eklemek için, Etkili bir antivirüs kurmanız tavsiye edilir, AVG free, Avast gibi birçok güvenilir program var. Bitdefender.

Ayrıca oku: İPhone ve Android için cep telefonu numarası bulma programını indirme bağlantısı

Nawar Wassouf

Tekneik Eng

Related Articles

Back to top button